Péče o dítě

♦ PO NAROZENÍ MIMINKA

♦ PREVENTIVNÍ PROHLÍDKY

 

Cvičení při vadném držení těla 

 

PO NAROZENÍ MIMINKA

Praktický lékař pro děti a dorost        

Po porodu miminka je třeba se telefonicky ohlásit praktickému lékaři pro děti a dorost a domluvit si s ním převzetí miminka do péče, ideálně do 2 dnů od propuštění z porodnice. Převzetí do péče může proběhnout formou návštěvy lékaře doma u novorozence  nebo v ordinaci. Je zapotřebí si připravit propouštěcí zprávu z porodnice a Zdravotní a očkovací průkaz dítěte (vydává porodnice). Je vhodné si opatřit kopii propouštěcí zprávy, která bude vložena do Zdravotního a očkovacího průkazu (pro případ, kdyby miminko ze zdravotních důvodů muselo navštívit lékařskou službu první pomoci nebo nemocnici). Originál propouštěcí zprávy se odevzdává praktickému dětskému lékaři.

Zdravotní pojišťovna 

Do 8 dnů věku novorozence je povinnost přihlásit dítě do zdravotní pojišťovny, u které je přihlášena matka. K tomu je zapotřebí občanský průkaz matky a rodný list dítěte. Rodný list bude vystaven na matrice, pod kterou spadá porodnice (informaci o příslušné matrice podají v porodnici). Přihlášení dítěte může udělat i jiný člen rodiny.

Očkování proti TBC

Od 1.11.2010 se neočkují plošně novorozenci proti tuberkulóze. Na základě dotazníku, který se vyplňuje před propuštěním z porodnice, stanoví lékař v porodnici riziko nákazy TBC. Dotazník se odevzdá praktickému dětskému lékaři. Při zvýšeném riziku TBC bude miminko očkováno v kalmetizačním středisku v místě bydliště.

Kyčle

Pro miminko je dostačující balení do jedné jednorázové pleny nebo 2 bavlněných plen složených na čtvrtiny a fixovaných plenkovými kalhotkami.

V porodnici kyčle zkontroloval pohmatem neonatolog a další vyšetření ve 3 týdnech provádí ortoped. Ten zkontroluje kyčle i ultrazvukem (většinou je zapotřebí se předem objednat). Dále následují ještě další 2-3vyšetření ortopedem. Pokud má miminko doporučené širší balení, pleny se skládají na třetiny (na široko) a dávají se troje, nebo přes jednorázovou plenu se složí na třetiny jedna plena bavlněná. Důležité je dobré upevnění v pase, aby pleny nesjížděly ke kolenům a nestahovaly je k sobě (podstatou je, aby mělo miminko kolena co nejvíce od sebe).

Po koupání není nutné kůži ošetřovat, vhodné je řádně osušit (v podpaží, pod krčkem a veškeré záhyby - předchází se tím opruzení). Suchá místa lze promastit dětským olejíčkem z lékárny. Tím lze i opatrně stírat zbytky oloupané kůže (př. za ušima).

Po každé stoličce je vhodné umýt zadeček pod tekoucí vodou, možno použít i neparfémované mýdlo. Ruka je šetrnější než žínka nebo plena. Po osušení potřít kůži mastí na zadeček (Rybilka, Menalind, Sudocrem…).

Léky

Miminko od 14 dne dostává 1kapku Vigantolu denně (vitamín D pro prevenci křivice). Vigantol je nutné napsat na recept, není volně prodejný. Vitamín K (prevence krvácivé nemoci) dnes novorozenci dostávají většinou na porodním sále formou injekce (lze to vyčíst z propouštěcí zprávy z porodnice). Pokud ho nedostanou touto formou, podávají se kapky, dávkování určí lékař.

Chování a polohování

Miminka od narození vidí a slyší. Novorozenci vidí dobře do vzdálenosti 20-25cm, k navázání kontaktu je třeba dodržovat tuto vzdálenost, která se postupně prodlužuje.

Miminko bylo v děloze v tzv. klubíčku, proto je tato poloha pro něj nejpříjemnější i po narození, novorozence zklidní. Je nutno dbát na to, aby miminku při chování nepadala hlavička nazad, brada by měla vždy směřovat k hrudníčku dítěte. Miminko se snaží otáčet za zvukem a světlem, proto je vhodné v postýlce střídat polohy, aby světlo a zvuk přicházely jednou zprava, podruhé zleva. Naopak není vhodné, aby miminko mělo světlo za hlavou (zaklání se). Při každém přebalování je dobré dát miminko na cca 2min. na bříško a přidržet mu lokty u podložky, aby si posilovalo zádové svalstvo. Dítě na bříšku nesmí spát ( je popisován častější výskyt náhlého úmrtí kojence v této poloze). Poloha na boku je relativně nestabilní a přináší riziko překulení na bříško. Autosedačka je vhodná pouze na transport dítěte na krátkou dobu (cca do 1h, než udrží miminko hlavičku).

Nikdy nenechávat miminko na stole, gauči, v otevřené postýlce bez dozoru.

Oblékání

Zavinovačka je vhodná pro miminka do 4-6týdnů (novorozenec si v ní lépe udržuje teplotu a má pocit bezpečí). Doma obecně platí pravidlo, že miminko má mít o jednu vrstvu oblečení více než maminka. Nos miminka nemá studit do dlaně. Pokud je studený, miminko potřebuje více obléknout. Venku by mělo mít teplé nožičky, ruce a obličej mohou být chladnější. Není vhodné dítě zbytečně hodně oblékat, zátylek miminka by neměl být opocený.

Procházky

V den propuštění stačí miminku cesta domů. Během 2dnů může jít miminko na procházku, pobyt venku se postupně prodlužuje. Při pobytu venku je zapotřebí dítě chránit před přímými slunečními paprsky. Miminko má citlivou kůži a snadno se spálí nebo dostane úžeh. V zimě nechodit ven po -5°C. V chladném počasí chránit obličej vhodnou mastí.

 

PREVENTIVNÍ PROHLÍDKY

Během prvního roku života se preventivní prohlídka provádí 9x

(z toho min. 6x v prvním půlroce života a z toho min. 3x v prvních 3 měsích).

V kojeneckém věku si termíny prohlídek domlouvají rodiče se sestrou většinou při předchozí prohlídce, v pozdějším věku zve sestra na návštěny sms zprávou. 

  • Převzetí do péče (do 48h po propuštění z porodnice).
  • 14 dnů
  • 6 týdnů
  • 3, 4, 6, 8, 10, 12 měsíců
  • Dále pak následuje prohlídka v 18 měsícíh, ve 3 letech a poté 1x za 2 roky (v každém lichém roce věku).